Dne 15. listopadu jsem měla možnost s dalšími studenty pomaturitního studia korejštiny navštívit setkání s konzulem korejského velvyslanectví.  První věcí, kterou jsme se zde dozvěděli, bylo, že na prázdný žaludek se špatně vstřebávají nové informace. Osobně si myslím, že to je veliké moudro, kterým se od té doby řídím. Akce tedy začala tím, že nám všem rozdali 도시락 („obědový balíček“), který se skládal z krabičky rýže, krabičky bulgogi, omelety, smažené zeleniny, krabičky příloh, krabičky ovoce a pití. Po obědě už doopravdy začala přednáška.

Téměř celá přednáška byla v angličtině, ale bylo jim skvěle rozumět. Mluvili o všech možných stipendijních a studijních programech, které nabízejí. Většina se týkala studentů vysokých škol. Nás se týkaly dva programy – jeden studijní a druhý „výletový“. První je stipendijní program na  Kangnam University v Korejské republice. Z celé České republiky se vybere pouze jeden zájemce, který získá víceleté stipendium v bakalářském, magisterském nebo doktorském studiu. Stipendium zahrnuje dokonce i roční přípravný jazykový kurz.

Druhý program je Working Holiday In Korea. Jak je zřejmé z názvu, jedná se o práci a prázdniny – především o cestování a poznávání Koreje.  Podle mě je to skvělý program, ale práci a ubytování člověk musí zařídit sám.

Celá přednáška probíhala ve velmi příjemné atmosféře. Kromě informací jsme si všichni odnesli i skvělé jídlo v našich bříškách.

Ivana Neprašová, studentka pomaturitní korejštiny